Zazimovanie bazéna: Kompletný návod, ako na to

Kategórie
 
 
 
 
 

Zazimovanie bazéna: Kompletný návod, ako na to

Mať vlastný bazén prináša v lete mnoho radosti. No je potrebné mu venovať aj dostatočnú starostlivosť, aby ste predĺžili jeho životnosť. Ešte kým padnú prvé nočné mrazy, je potrebné bazén prichystať na zimu. Tiež sa pýtate, ako bazén zazimovať a tak ochrániť pred zničením, či poškodením? Ak nezabudnete postupovať podľa nášho návodu, tak váš bazén bude chránený a prichystaný na budúcu sezónu.


Prečo zazimovať bazén

Zazimovanie bazéna je dôležité, inak mráz napácha nezvratné škody na vašom bazéne. Keďže voda pri mrznutí zväčšuje svoj objem, voda, ktorá naprší do bazéna alebo roztopený sneh môžu pri zamrznutí roztrhať a poničiť steny bazéna. 
 

Aký typ bazéna

Správne zazimovanie bazéna závisí od konštrukcie bazéna a taktiež od jeho typu. Aj keď základné kroky sú podobné, to, či je bazén zapustený, alebo nadzemný rozhoduje o prácach, ktoré treba spraviť.
 

Zazimovanie zapusteného bazéna

Zapustený bazén sa ťažšie zazimuje, nakoľko s ním nemôžete pohnúť. Preto je potrebné ho pripraviť na zimu tak, aby zniesol aj nižšie teploty a nepoškodil sa. 
 

Zazimovanie nadzemného bazéna

Nadzemný bazén, či už nafukovací, alebo natiahnutý na konštrukciu je možné po vyčistení a vypustení vody zložiť a odložiť na suché miesto, kde neklesne teplota vzduchu pod 0 stupňov. 
 

Ako na zazimovanie bazéna

Zazimovanie zvládnete, ak dodržíte nasledovný postup

  1. Odstránenie nečistotôt z bazénovej vody aj z bazéna 

Odstraňovanie nečistôt je potrebné preventívne riešiť už počas sezóny, aby ste uchovali vodu čo najviac čistú. Ušetríte tak množstvo bazénovej chémie a zároveň sa voda v bazéne neskazí. Na čistenie vody dobre poslúži sieťka a teleskopická rúčka, ktorými pozbierate povrchové nečistoty. Na vyčistenie stien bazéna a bazénového dna sa vám bude hodiť bazénový vysávač. 
 

  1. Chemická úprava vody

Po vyčistení bazéna prichádza na radu úprava vody - nadávkujte chémiu do vody tak, aby sa pH vody pohybovalo v rozmedzí 7-7,4. Až následne môžete pridávať inú bazénovú chémiu potrebnú k zazimovaniu (napríklad zazimovač). 

Vypustite vodu z bazéna tak, aby hladina vody siahala 10-15 cm pod ústie skimmera, trysiek, dýz či protiprúdu.Všetky hadice a trubice poriadne prefúknite a na ústia použite kvalitné záslepky, aby dnu neprenikla voda.Taktiež odpojte všetky elektrické obvody.
 

  1. Zazimovanie

V tomto kroku je vhodné použiť do vody tekutý zazimovač. Slúži na zabránenie tvorby vápenatých usadenín a taktiež množeniu mikrorganimov či plesní. Zazimovač bazéna sa z vody postupne odbúra sám, v jarných mesiacoch, kedy teplota vzduchu dosiahne stabilných 22 až 25 stupňov. Je však potrebné investovať do kvalitného zazimovača, nekvalitné prípravky sa odbúravajú z vody veľmi dlho a aj potom môže byť voda penivá.

Na hladinu vody umiestnite zimné dilatačné plaváky, aby ste zabránili súvislému zamrznutiu vodnej hladiny.
 

  1. Zakrytie plachtou

Pokiaľ váš bazén nemá prestrešenie, je potrebné použiť zimnú kryciu plachtu, ktorá ochráni vodu a aj samotný bazén. Kryciu plachtu používajte vždy takú, ktorá presahuje okraj bazéna o minimálne o pol metra. Okraje plachty musíte poriadne zaťažiť, aby plachtu neodvial silný vietor alebo sa pod plachtu nedostal sneh. 

Extra tip: Namiesto zimných dilatačných plavákov môžete použiť na zazimovanie bazéna aj prázdne PET fľaše. Rozpínaniu ľadu zabránia rovnako efektívne ako plaváky.
 

Zazimovanie bazéna so slanou vodou

Ak máte slanú vodu v bazéne, nezabudnite odpojiť aj prístroj na elektrolýzu slanej vody. Taktiež sa musíte vyvarovať použitu zazimovača s obsahom medi, nakoľko by pri ďalšej sezóne mohla meď spôsobiť vážne problémy. Bazén so slanou vodou má však počas zimy aj výhody - zamŕza pri nižších teplotách, preto si môžete zazimovanie nechať na obdobie, kedy by už bazény s bežnou vodou mali byť dávno zazimované. 
 

Záver

Zazimovanie bazénov teda nie je žiadna veda, treba byť len dôsledný a nenechať si všetko na poslednú chvíľu. Ideálne obdobie na zazimovanie je od októbra do približne decembra. Nezazimujte však bazén príliš skoro. V septembri je ešte premenlivé počasie, voda by sa mohla pri náhlych zmenách teploty skaziť aj napriek chemickej úprave vody.

Všetko, čo budete potrebovať k zazimovaniu bazéna, nájdete v našej sekcii Zazimovanie bazéna, kde sme zhromaždili všetky potrebné produkty.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia