Kategórie
 
 
 
 
 

Akú filtráciu vybrať do bazéna?

Kvalitná piesková alebo kartušová filtrácia je srdcom každého záhradného bazéna, ktoré zabezpečia, že v ňom budete mať vždy čistú a nezávadnú vodu (ruka v ruke s používaním zodpovedajúcej bazénovej chémie).

Piesková alebo kartušová filtrácia do bazénov?

Dnes nájdete filter do bazéna v dvoch prevedeniach – kartušový a pieskový. Aký je medzi nimi rozdiel? Kartušový filter je určený pre malé nafukovacie bazény, ktorých objem by nemal byť väčší ako 3m3. Pre väčšie bazény je teda ideálna piesková filtrácia, ktorá čistí vodu po vzore prírody: nečistoty zachytáva vrstva kremíkového piesku. Tento spôsob je oveľa výkonnejší, šetrnejší k prírode aj vode (nepotrebujete používať toľko chémie), menej náročný na údržbu (čistí sa približne jedenkrát mesačne), má dlhšiu životnosť a navyše k tomuto filtru môžete pripojiť aj príslušenstvo ako vysávač do bazéna či tepelné čerpadlo.
 

Piesková filtrácia

Piesková filtrácia šetrí čas aj peniaze. V letných mesiacoch, kedy sa v bazéne kúpeme denne, tiež oceníme kvalitnú a výkonnú pieskovú filtráciu. Filtrovanie v tomto type filtrácie prebieha vďaka špeciálne pranému kremičitému piesku, cez ktorý voda preteká pod tlakom. Ak všetko správne funguje stačí filtračný piesok raz týždenne prepláchnuť a zhruba raz za 2 až 3 roky vymeniť piesok (alebo podľa úrovne znečistenia, ak ste si neni istí či už prišiel čas na výmenu filtračného piesku, nechajte si poradiť odborníkmi).

Kremičitý piesok zachytí väčšinu nečistoty vody, ktorá potom prúdi do bazéna ako nová, je modernou, účinnou, ale aj hospodárnou metódou čistenie bazéna. Piesková filtrácia vie efektívne čistiť bazén a znižovať náklady.

Ďalšou výhodou pieskových bazénových filtrácií je predovšetkým minimálna náročnosť údržby, a pretože má piesková filtrácia vysokú účinnosť, je výkonnejšia a umožňuje pripojiť k filtrácií aj ďalšie príslušenstvo. Relatívnou nevýhodou môže byť len o niečo vyššia cena v porovnaní s alternatívnymi kartušovými filtráciami.
 

Alternatívne náplne do filtrácie

Kremičitý piesok možno nahradiť napríklad filtračným sklom, zeolitom alebo filtračnými guličkami, o každej alternatíve si povieme pár slov.
 

Filtračné sklo

Pri filtračnom skle je veľmi dôležité oboznámiť sa s predpísanou zrnitosťou piesku danej filtrácie. V našej ponuke nájdete 3 druhy filtračných skiel, filtračné sklo 0,5-1 mm: je vhodné pre filtrácie s predpísanou zrnitosťou piesku 0,4-0,8mm, filtračné sklo 1-3mm: je vhodné pre filtrácie s väčšou zrnitosťou ako v prvom prípade, filtračné sklo AFM 04,-1mm: AFM ma katalycké a oxidačné schopnosti, ktoré ho chránia pred usadzovaním baktérií. Má o 30 % viac organických pevných látok ako kremičitý piesok alebo vyššie spomenuté sklo. Je vhodný pre filtrácie s predpísanou zrnitosťou 0,4-0,8mm.
 

Filtračný zeolit

V našej ponuke nájdete filtračný zeolit Zeocem so zrnitosťou 0,6-1,8 mm. Zeolit odstraňuje z vody amoniak čím sa zvyšuje účinok chlorácie. Zeolit vďaka ostrým hranám zachytáva oveľa menšie nečistoty ako kremičitý piesok, eliminuje zápach a podráždenie očí.
 

Filtračné guličky

Filtračné guličky sú univerzálna náhradná náplň do všetkých tipov pieskových filtrácií. Výhodou guličiek je ich nízka hmotnosť a už 500 g guličiek nahrádza až 18 kg piesku.

Starostlivosť pri týchto alternatívach je podobná ako pri kremičitom piesku, tj. pravidelné prepieranie a starostlivosť zaručí dlhšiu výdrž filtračných médií.

Ako umiestniť filtráciu?

Filtračné zariadenie by malo byť umiestnené v blízkosti bazéna, čím sa zamedzí zbytočným tlakovým stratám. Neodporúča sa však bližšie ako tri metre od steny bazéna, aby boli splnené bezpečnostné opatrenia podľa bezpečnostnej nor­my. Bazénová filtrácia by tiež mala byť umiestnená pod úrovňou hladiny, aby k nej mohla voda prirodzene stekať. Dajte si tiež záležať, aby bola vo vodorovnej polohe a na dobre prístupnom mieste.
 

Starostlivosť o pieskovú filtráciu

Kvalitná filtrácia vám vydrží niekoľko rokov, musíte však dbať na pravidelný preplach a výmenu kremičitého piesku. Drsné hrany pieskových zŕn sa postupne zaobľujú, vďaka čomu horšie zachytávajú nečistoty. 
 

Zazimovanie pieskovej filtrácie

Ak nežijete v tropickom raji a nemôžte si vychutnať plávanie a relaxovanie vo vašom bazéne po celý rok, v takomto prípade je potrebné bazén zazimovať, čo sa samozrejme týka aj samotnej filtrácie.

Ak máte bazénovú filtráciu voľne položenú vedľa bazéna, je potrebné ju odvodniť, odpojiť od bazéna a vysušiť. Ak je filtrácia vysušená schováme ju do tepla s kompletným príslušenstvom, ktoré k filtrácií patrí.

Ak máte bazénovú filtráciu v šachte je potrebné z nádoby a čerpadla vypustiť vodu a odvodniť aj všetky vodné potrubia. Nádobu odporúčame zabaliť do izolačnej vaty, aby sme predišli zamrznutiu vlhkého piesku, prípadne odmontovať a schovať na miesto, kde vieme s istotou, že mrznúť nebude. Ak máte bazénovú filtráciu v záhradnom domčeku, postup zazimovania je rovnaký ako pri šachte.
 

Kartušová filtrácia

Kartušové bazénové filtrácie sú lacnejšie ako ich pieskové náprotivky, fungujú na princípe prečerpávania vody cez komoru, v ktorej je umiestnená kartuša, alebo tiež kartušová vložka, ktorá vyzerá ako valec z vystuženého filtračného papiera v podobe harmoniky, kam sa zachytávajú mechanické nečistoty. Následne sa čistá voda vracia späť do bazéna.
 

Aké sú nevýhody kartušovej filtrácie?

Na rozdiel od pieskovej filtrácie je výkon kartušovej filtrácie nízky. Preto sa odporúča umiestniť kartušovú filtráciu čo najbližšie k bazénu - zvýši sa týmto jej filtračný výkon. Ďalšou nevýhodou je, že sa kartušové vložky ľahko zanášajú, je teda dôležité kartušové vložky často preplachovať. Celková výmena filtračnej vložky je potrebná tak cca 4 až 6-krát za sezónu (záleží od udržiavania a čistoty vody v bazéne).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia